Odcień elewacji – w jaki sposób wybrać dobry

Posted on 18/08/2017 9:41am

Zależnie od barwy elewacji budynek może wywoływać wrażenie delikatnej lub masywnej budowli, natomiast jego sylwetka wtapiać się w środowisko bądź też z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie tylko chroni zewnętrzne mury domu przed wrogim działaniem czynników pogodowych, lecz też jest jego ozdobą.
Natomiast na wygląd elewacji wpływa między innymi kolor. Toteż jego wybór powinien być dokładnie przemyślany jak też stosowany z umiarem jak też wyczuciem.
elewacja
Author: Shutterstock
Source: Shutterstock
Podejmując decyzję o odcieniu elewacji, nie powinniśmy zapominać, iż powinna ona dodawać budynkowi urody i równocześnie nie zakłócać jego relacji z oplatającą go przyrodą. Nie powinna przeto wybijać się z otoczenia, ale akcentować związek z nim. Elewacja w jaskrawych oranżach, fioletach czy czerwieniach stanie się obcym fragmentem w krajobrazie, wprowadzając do niego niemiłą dla oczu dysharmonię. Podobne kolory zawsze bowiem rażą w złączeniu ze stonowanymi zieleniami, szarościami, brązami, występującymi w naturze - klinkier ceramiczny

Istotne jest też skoordynowanie kolorystyki elewacji budynku z odcieniem innych, dostrzegalnych z zewnątrz jego elementów – pokryciem dachu, stolarką okienną, cokołami, parapetami etc. Przy czym godziwy efekt estetyczny możemy uzyskać tak dobierając odcienie wszystkich tych elementów jak też detali z tej samej palety kolorów, różnicując wyłącznie ich odcienie, jak również dobierając je na zasadzie kontrastu. Stosowanie zestawień kontrastowych nastręcza jednak doświadczonego oka jak też znajomości reguł zestawiania odcieni. By nie popełnić błędu, wybór kontrastowych barw lepiej zatem polecić projektantowi, który ma wiedzę a także praktykę w komponowaniu zestawień kolorystycznych.Z pomocą koloru elewacji można też wizualnie poprawiać niepożądane proporcje budynku. Na przykład, sylwetka małego oraz rozległego domu z wertykalnymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawać się smuklejsza, zaś duży oraz wąski pomalowany w poziome pasy – niższy.Tak linie pionowe, jak również poziome, trzeba jednak stosować roztropnie, aby za bardzo nie „wyciągnąć” domku górę bądź za bardzo go „poszerzyć”. Wdzięcznym materiałem który można też wykorzystać będzie cegła ceramiczna pełna - Porotherm T.

Tags: wygląd, drzwi, efekt