Najlepsze wyposażenie do laboratorium – kupujemy meble

Posted on 12/07/2017 10:34am

Laboratoria to nietypowe pomieszczenia, w których występują specjalne warunki środowiskowe. Chociaż poszczególne placówki badawcze są zróżnicowane pod względem wykonywanej pracy, jedna rzecz pozostaje taka sama: żeby praca w laboratorium była wykonywana sprawnie i bezpiecznie, muszą zostać zagwarantowane sprzyjające warunki pracy.Dlatego zaprojektowanie laboratorium to bardzo istotne zagadnienie, do którego musimy podejść racjonalnie i odpowiedzialnie.
Stare laboratorium
Author: d.s.p
Source: http://www.flickr.com
Każda placówka badawcza będzie wymagać trochę innego oprzyrządowania. Specyfika danych prac analitycznych zmusza do nabycia fachowej aparatury i urządzeń oraz substancji. Tym, co jest obecne w każdej pracowni tego typu są natomiast meble do laboratorium. Nie mogą to być zwyczajne, powszechnie stosowane półki i stoły, bowiem muszą się one charakteryzować ściśle sprecyzowanymi cechami. Meble laboratoryjne muszą być przede wszystkim wytrzymałe na zanieczyszczenia, uszkodzenia oraz na działanie wykorzystywanych w placówce środków chemicznych - sprawdź tu. W celu zagwarantowania pracownikom odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa, należy także zadbać o to, aby meble nie były łatwopalne. Najlepszym – ale przy tym najbardziej kosztownym – rozwiązaniem jest wybór mebli stalowych. Takie meble będą pożyteczne przez wiele lat. Tańszym rozwiązaniem są meble z płyt wiórowych laminowanych, tutaj jednak trzeba mieć świadomość pozornej oszczędności, gdyż po stosunkowo krótkim czasie intensywnej eksploatacji, tego typu meble nadają się do wymiany (http://prolab.torun.pl).

Poza cechami, związanymi z odpornością, trzeba zwrócić uwagę na to, aby meble do laboratorium w znacznej mierze ułatwiały i usprawniały pracę laborantów. Blaty robocze nie mogą mieć zbyt małej powierzchni, meble (strona www) muszą zapewniać ekspresowy i wygodny dostęp do potrzebnych narzędzi, meble muszą też być dobrane do wielkości stosowanego w laboratorium sprzętu specjalistycznego. Trzeba też pamiętać o możliwości doświetlenia stanowisk pracy – niektóre meble laboratoryjne mają standardowo przygotowane podświetlenie blatów, czy szaf, jeśli natomiast producent nie przewidział takiego oświetlenia w meblach, które sobie upatrzyliśmy, bezwzględnie należy uzyskać informację, czy istnieje możliwość realizacji zmian.kliknij tu
Author: DLR German Aerospace Center
Source: http://www.flickr.com
Meble specjalistyczne do laboratorium to dość duży wydatek, jest to jednak inwestycja, która się opłaca, bo dobrze wybrane umeblowanie sprawia, iż praca jest lepiej zorganizowana. W sensownie urządzonych laboratoriach łatwiej o zachowanie porządku oraz o zapewnienie pracownikiem bezpiecznych warunków pracy.

Tags: meble, Wyposażenie, Laboratorium