Jakiego typu farby są najlepsze do drewna? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Co jest najbardziej istotne?

Posted on 04/05/2016 10:33am

Drewno jest wszechstronnym materiałem, który stosuje się do wyprodukowania elementów wykończenia oraz wyposażenia każdego domu. Najkorzystniej i bezpiecznie stosować farby akrylowe, które są bardzo naprawdę solidne do stosowania w budynkach mieszkalnych. Przed rozpoczęciem prac najkorzystniej wybrać właściwą emulsję, która zabezpieczy drewno na kilka kolejnych lat. Ważne są też kolory, które będą decydowały o wartościach dekoracyjnych drewna. Drewno które jest w mieszkaniach nie może być malowane preparatami olejnymi i ftalowymi.

renowacja mebli
Author: Horst JENS
Source: http://www.flickr.com
To co prawda bardzo trwałe preparaty, ale ich zapach może być obecny w pomieszczeniu przez bardzo długi czas. Farby do drewna i metalu, takie jak farba akrylowa są wodorozcieńczalne: więcej koniecznie jeger.pl. Nie mają więc niemiłego zapachu, może więc być bezpieczne wykorzystywana na meblach, ramach czy lamperii. Jesteśmy w stanie ją bezpiecznie zastosować w pokojach dziecięcych czy różnego rodzaju powierzchniach, które są narażone na powierzchniowe zadrapania. Bardzo ważną zaletą emalii akrylowych do drewna jest znacząca przyczepność. Gwarantuje ona łatwość malowania ścian i pozostałych powierzchni. Dodatkowo, tak pomalowane powierzchnie bardzo szybko schną. Już po upływie godziny od malowania nasza nawierzchnia jest już w zupełności sucha. Następną warstwę farby można nałożyć już po sześciu godzinach. Dla porównania jesteśmy w stanie podać czas schnięcia farb ftalowych - 12 godzin. Interesującą alternatywą są też farby alkidowe. Zapewniają one solidne powłoki na drewnie i metalu. Są to z reguły produkty rozcieńczalnikowane.

fraba
Source: pixabay.com
Na farbie nie powinniśmy oszczędzać, z tego względu najbardziej warte polecenia są takie z wyższej półki cenowej. Takie emalie cieszą się najbardziej solidną opinią, mają neutralny zapach i nie ulegają odbarwieniom. Ich znaczącym plusem są silne kryjące właściwości, ułatwiają one znacznie proces malowania. Jedyną wadą tego typu farb jest jak najbardziej cena zakupu. Zwłaszcza jest to dojmujące, gdy jesteśmy zmuszeni pomalować większe powierzchnie. To główny powód dla którego klienci skłaniają się ku modelom ze średniej półki cenowej. To zapewnia optymalne rozwiązanie, czyli bardzo wysoką jakość farby, a ponadto korzystna cena dla każdego z nas.

Tags: mieszkanie, emalia, drewniane, krycie