Jakiego typu wybierać rolety do naszego mieszkania? Jakie mamy rodzaje rolet, które najbardziej korzystnie wybrać?

Posted on 25/01/2018 7:31am

Rolety mogą być bardzo modną i interesującą alternatywą dla bardziej tradycyjnych metod, czyli firanek i zasłon. Tego typu dekoracja okna jest najbardziej właściwa do wielu miejsc - do salonu i kuchni, lecz również do pokoju dziecięcego. Rolety bardzo efektywnie zatrzymują promienie słoneczne, to powoduje więc, iż we wnętrzach bywa chłodniej oraz ciemniej. Tego rodzaju dekoracja okna nie ochrania jednak przed ciepłem słonecznym, tak efektywnie jak rolety zewnętrzne czy markizy. Rolety bardzo często powodują tylko częściowe zacienienie, a jedynie niektóre z nich mogą zapewnić całkowite zaciemnienie wnętrza.


Firavo.pl
Author: Franc Gardiner
Source: Franc Gardiner
Wytwarzane są z różnorodnych tkanin, jak jedwabne, bawełniane, poliestrowe czy z włókna szklanego. Dekoracja okna w postaci rolet jest w stanie nadać wnętrzu nowy charakter oraz odmienić jego styl. Dobrze jednakowoż przemyśleć jakiego rodzaju funkcję ma spełniać nasza roleta (przeniesiony tutaj), czy to ma być jedynie dekoracja okna, a może ochraniać ma przed promieniami słonecznymi.
Najbardziej właściwym rozwiązaniem mamy do czynienia w takiej sytuacji, kiedy dana roleta połączy obie te funkcje. Standardowe modele, mogą być to rolety do salonu, lecz również rolety dziecięce, wykonuje się z impregnowanego poliestru. Sprawdźcie naszą propozycję: http://fivaro.pl/fotorolety/do-pokoju-dziecka.
Charakteryzuje się on znaczną trwałością, to znaczy, iż nie strzępi się, nie blaknie, jest co więcej zmywalny, to powoduje, iż łatwiej jest go zachować w czystości. Tkanina jest zrolowana na wałku ze sprężyną, jaki jest ukryty w aluminiowej listwie w górnej partii okna. W dużej ilości modelów ruch rolety odbywa się po bocznych prowadnicach. Umożliwiają one na płynny ruch rolety, lecz także ustawienie je w dowolnym miejscu.Jedynie w najbardziej nieskomplikowanych modelach nie ma prowadnic, zaś roletę jesteśmy w stanie zatrzymać w paru pozycjach przy pomocy haczyków zaczepianych o zaczepy, które są zamontowane do boków ościeżnicy.


Rolety zaciemniające tworzy się także z poliestru, lecz jedną ze stron pokrywa się srebrną albo białą powłoką, jaka odbija światło i promieniowanie cieplne.
To sprawia, że roleta, nawet jasna, gwarantuje całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Identycznie jak w standardowych, rolety poruszają się po prowadnicach. Mogą mieć również jeszcze wmontowaną w prowadnicę uszczelkę, która zapobiegnie przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza. Interesującym rozwiązaniem jest także roleta podwójna, to oznacza, że do ochrony przed słońcem najlepsza jest część rolety z transparentnego materiału, do zaciemnienia pomieszczenia należy rozwinąć drugą, jaka nie będzie przepuszczać światła.

Tags: Wnętrza, dekoracje, rolety