Czym jest wycena nieruchomości? W jakiej sytuacji ją wykonywać, do czego jest potrzebna?

Posted on 18/08/2017 9:41am

Na pewno, każdy jest w stanie wyceniać swoją nieruchomość samodzielnie, ale najlepiej zrobi to jedynie pośrednik albo rzeczoznawca majątkowy, przykładowo wyceny nieruchomości Warszawa. Co więcej, jedynie wycena zrobiona przez profesjonalistę będzie prawnie wiążąca.


Nieruchomość do wyceny
Author: Bill Wilson
Source: http://www.flickr.com
Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o wycenę, to wiele jest zależne od tego, co chcemy zrobić. Oznacza to, iż jak pragniemy tylko oszacować, jak wiele jest warte mieszkanie, ile jesteśmy w stanie za nie zażądać, to wycenić możemy samodzielnie ewentualnie z pośrednikiem. Identycznie jest w sytuacji zakupu lokalu. Są jednakowoż sytuacje, gdy konieczne jest zrobienie operatu szacunkowego, w takich okolicznościach do gry wkroczyć musi rzeczoznawca majątkowy. Współpraca z pośrednikiem która dotyczy ceny nieruchomości jest jasna, bo po prostu chodzi o sprzedaż.

Z rzeczoznawcą sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Operat szacunkowy, jaki tworzymy, może być wymagany w wielu sytuacjach, na przykład przy spadku, dla banków czy nawet dla urzędu skarbowego. Pojawiają się też odmienne okoliczności, na przykład może być potrzebny podczas rozwodu, bo wchodzi tu w grę rozdzielenie majątku. Tego rodzaju wyceny nieruchomości warszawa są już dość sformalizowane. Wyceniający kieruje się w swojej pracy faktami, natomiast procedury a także zasady są bardzo skrupulatnie określone, wynikają faktycznie z przyjętego sposobu szacowania wartości. Pod uwagę więc brane są jedynie historyczne ceny transakcyjne. Jednakże operat szacunkowy to dokument urzędowy i nie każdy może go wykonać. Dowiedz się więcej tutaj: wycena mieszkania warszawa.


Nieruchomość przeznaczona do sprzedaży
Author: Mark Moz
Source: http://www.flickr.com
Uprawniony do tego jest tylko rzeczoznawca majątkowy. Ażeby zyskać prawa do świadczenia tego zawodu osoba taka musi spełnić pewną ilość wymagań, jakie odnoszą się do wykształcenia i praktyki. Jeżeli ktoś szuka dobrego i profesjonalnego rzeczoznawcy, to z łatwością jest w stanie to sprawdzić na stronie internetowej Ministra Infrastruktury, na której jest rejestr rzeczoznawców. Generalnie jest ich w naszym kraju ponad 5,5 tysiąca. Korzystnie nie zapominać więc, że w większości sytuacji nie jest wymagane zatrudnianie rzeczoznawcy, bo z wieloma normalnymi wycenami poradzimy sobie sami lub z pomocą pośrednika. W niektórych natomiast sytuacjach jest to konieczne. Polecamy: rzeczoznawca majątkowy KGDM.

Tags: nieruchomości, ceny, wycena, rzeczoznawca, operat szacunkowy