„Ciepły” montaż okien

Posted on 05/01/2018 11:38am

Nieodzowność zdecydowanego poprawienia jakości montażu fabrykowanych współcześnie okien, o dużo lepszej aniżeli niegdyś izolacyjności cieplnej, stała się więc sprawą kluczową.
Z jakichś powodów oceniono, że podstawową przyczyną powstawania mostków cieplnych na styku ściany z oknem nie jest niedokładny ich montaż, tylko destrukcja pianki poliuretanowej, wywołana głównie jej zwilgotnieniem. Wilgoć od strony zewnętrznej miała pochodzić z atmosferycznych opadów, zaś od środka z wykraplającej się wodnej pary, przenikającej razem z ciepłem z wnętrza budynku na zewnątrz.


laboratorium
Author: per egevad
Source: http://www.flickr.com


Zdawać więc by się mogło, że choć od strony wnętrza zastosowanie paroizolacji do osłaniania pianki montażowej jest zbyteczne. Dotyczy to budynków ze sprawnie funkcjonującą wentylacją, naturalną albo mechaniczną . Są też oczywiście budynki „chore” z niewłaściwie działającą wentylacją, w których może dochodzić do zwilgotnienia pianki od strony wnętrza, ale budynki owe wymagają całościowego „leczenia”, przy czym materia jakości montażu okien jest w nich właściwie drugorzędna. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest stosowanie przy tynkowaniu ścian specjalnych teowników, tak od wewnętrznej strony, jak również zewnętrznej, które gwarantują szczelne połączenie obu tynków z framugą okna.
Kto wie, czy wykorzystanie podobnych profili przy pracach tynkarskich nie chroni w dużym stopniu styku okna ze ścianą przed infiltracją powietrza jak też piankę montażową przed zawilgoceniem, niż niezbyt starannie przylepione taśmy paroprzepuszczalne, wykorzystywane przy „ciepłym” montażu .

Tags: czas, części, zastosowanie